Search Results: 'GJE'

Search

×
×
×
×
7 results for "GJE"
My Paperback Book By Joe Smith
Paperback: $16.98
Prints in 3-5 business days
fbewgber;geriogjerwgjwe[ge[righewroigherogeoighrtgeiogerrghepghe[ioger[ogje[gje[ih45j[
SPELAREN PÅ KRÅKERØY By Morten Tangen
Paperback: List Price: $9.95 $7.96 | You Save: 20%
Prints in 3-5 business days
Spelaren på Kråkerøy handlar om talen Einar Gerhardsen heldt på Kråkerøy i 1948 og det politiske spelet som kringla talen. Denne vesle framstillinga freistar... More > å gje nokre svar på kva denne talen var, koreleis han verka og ikkje minst kvifor Gerhardsen valde å halde denne talen ein februardag i 1948< Less
KOHEBOTA By Fatmir Terziu
Paperback: List Price: $25.76 $12.88 | You Save: 50%
Prints in 3-5 business days
TERZIU, POET I KOHËS MODERNE, NJË LORKA I VËRTETË Në kufijtë e tyre operohen fjalët e tepërta. Largimi në kohë për të lexuar... More > veprën tënde, është i nevojshëm. Më mirë pak e saktë. Parfumi më i mirë ndodhet në shishe të vogla. Në çdo krijim, sidomos në poezi, njeriu i bën pyetjen vetes: ç’gjë të re, të pathënë i lashë këtu njeriut, poetit të kohës moderne! E tepërta në art hiqet lehtë e pa dhimbje, si prerja e thonjve. Po nuk je me mendimin tim të çiltër, merr vetëm sinqeritetin e njeriut që të do të mirën e artit të gjatë. Agim Shehu< Less
Age Verification Required
Vepra I By Jeton Kelmendi
Paperback: $24.12
Prints in 3-5 business days
Jeton Kelmendi është një pagëzues i mrekullueshëm poezish, të cilat na shtangin me aftësinë e tij të rrallë të përdorimit të... More > simboleve, që bëjnë të vibrojë imagjinata dhe të vijnë në jetë metafora krejtësisht origjinale me një rrjedhshmëri plot delikatesë. Aftësi kjo e krijuesve me talent të madh. [30] - Akademik Athanase Vantchev de Thracy, Paris përvojën njerëzore me një vizion të botës ekzistenciale të ndarë në tri boshte kryesore: koha, fjala dhe mendimi,- pastaj atdheu , dashuria dhe ëndrra. - Dr. Sherif Algayar, Kairo Egjipt Ky poet, mbyll çdo gjë në brendësinë e tij, në mënyrë që atë të mos e ruaj harresa, sikur sipas tij harresa vjen nga jashtë dhe jo nga brenda - Poete Heba Essam, Egjipt Thellësisht natyrë lirike, poezia e Kelmendit duket se njëkohësisht , tenton të rikrijojë një univers Epik, të marrë nën kontroll një kohë të ri-dëshiruar e gjendur në kontakt me tharmin shpirtëror, të përmbytur nga fjalët. - Dr. Dmytro TCHYSTIAK, Kiev Ukraine< Less
Kohematesi dhe Puthja By Luan Sinamati
Paperback: List Price: $29.60 $22.20 | You Save: 25%
Prints in 3-5 business days
Mati, nje tregetar nga Tirana, bie pre e nje sulmi pengmarresish.Familjes se tij i kerkojne nje shume qindra mijeshe Dollare per lirimin e tij, gje qe ben te vihet ne prove fati i tij dhe e shoqja e... More > cila lekundet te paguaje gjithe ate shume parash. Ne pritje, i mbyllur ne nje han, ai njihet edhe me nje peng tjeter, nje grua e cila eshte e destinuar te shitet si prostitute. Papritur te burgosurve u bashkohet edhe nje peng qe ngjan here me nje lypes, e here me nje dervish, eremit apo nje njeri te cilin jeta dukej se nuk e kishte dashur. Te tre keta personazhe, duke pare se filli i jetes se tyre nuk varej me nga te tjeret por nga nje mundesi e vetme per shpetim, bejne nje plan arratisjeje i cili duket gati i pamundur. nepermjet nje loje psikologjik me keqberesit, ata kthehen nga te burgosur, ne njerez qe i pret nje e ardhme ndryshe. Romani eshte nje trill artistik me rreth 340 faqe dhe i ndertuar mbi nje subjekt qe te ben ta lexosh me nje fryme. I pari roman digjital me autor shqiptar dhe ne shqip.< Less
JEHONA E KORRIDOREVE TË HARRUARA By Enkel Hasamataj
eBook (ePub): $5.99
Historitë dhe karakteret e personazheve trajtohen dhe zhvillohen përreth individualitetit dhe rrëfimit të personazhit kryesor, i cili quhet T. Në kushtet kur realiteti aktual... More > bëhet për të një bllok i padepërtueshëm, për arsyen se njëri nga shokët e tij të fëmijërisë përfundon në qeli si i pandehur, si rrjedhojë e atrofizimit të sistemit të drejtësisë, që për shkak të paaftësisë dhe korrupsionit godet më të pambrojturit në një shoqëri, për të mbuluar krimet e pushtetarëve, ai thërret në ndihmë të shkuarën e tij. Në një bashkëbisedim me të mundohet të çmontojë mitet e së kaluarës, për të kuptuar më mirë të tashmen. Duke u përpjekur për ta bërë këtë gjë, në rrënojat e miteve tashmë të zbërthyera, ai zbulon vetë absurdin dhe, meqenëse absurdi është i paçmontueshëm, pasi, për t’u çmontuar diçka, më parë ajo duhet të ketë qenë e ndërtuar... e vetmja mundësi që i ngelet është hedhja përtej tij. Një histori tepër mbërthyese e rrëfyer me mjeshtëri nëpërmjet dramës, humorit, absurdit dhe realizmit magjik.< Less

Top 10

see more >
 
 
 
 
 
 
 
5
The Way It Was The Way It Was By Alvin Fuhrman
Hardcover: $31.49
 
 
6
Vein Book Vein Book By Eric Dohner
Paperback: $10.00
 
 
 
 
8
LOOKING FOR A MIRACLE...LOOK WITHIN YOUR LIFE LOOKING FOR A... By May Lewis
Paperback: $6.20
 
 
10
Orthodox Bats Orthodox Bats By Anna Broome
Paperback: $20.00